no-img
وب سایت حقوقی جزوه دان

دعوی حقوق بین الملل قسمت دوم-مقاله حقوقی جزوه دان-www.jozvehdan.ir

منو

وب سایت حقوقی جزوه دان
adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

دعوی حقوق بین الملل قسمت دوم
zip
دی ۱۷, ۱۳۹۵
0 تومان
فروش

دعوی حقوق بین الملل قسمت دوم


دعوی حقوق بین الملل قسمت دوم

در مورد قوانین آمره بسیار مهم باید گفت موضوعات و مسایلی هستند که آنچنان برای قانون گذار مهم بوده اند که آن ها را همانند بت در آورده و به هیج وجه اجازه اعمال خلاف آن را به هیچ کس حتی خارجیان نمی دهد

.مثالی که در این مورد می توان زد قرارداد بین دو نفر (خارجی یا ایرانی اهمیتی ندارد) که در ایران برای قاچاق مواد مخدر منعقد می کنند.

نکته ای که لازم است به  آن اشاره کنیم ، قواعد آمره کشور ثالث است که این سوال به وجود می آید که آیا کشورهای مختلف تنها قوانین آمره کشور خود را اعمال می کنند و یا خیر در برخی شرایط قوانین آمره کشور ثالث را نیز اعمال می کنند.

بحث و بررسب در زوایای این مبحث از حوزه تحقیق این جانب خارج است و به موانع اعمال قانون خارجی در کشورهای خارجی مربوط می شود پس تنها به ذکر این نکته بسنده می کنم که قانون ایران مثل برخی از قوانین کشورهای دیگر تنها خود را موظف به اعمال قوانین آمره خود میداند ولی برخی از کشورها در شرایطی خاص و استثنایی قواعد آمره کشور ثالث را نیز اعمال می کنند مثل انگلستان و سوئیس.

حال که مفهوم قوانین آمره را متوجه شدیم به متن قانون بر می گردیم .روش بحث کردن را در مورد تک تک  موضوعات مورد بحث در ماده را به طرح  سوال آغاز می کنیم.

اولین سوالی که در ذهن متبادر میشود درباره عنوان قاعده آمره است که ما به این ماده داده ایم.

سوال :چرا ما به این ماده قانونی عنوان قاعده آمره داده ایم؟چرا نمی گویم قانون آمره یا هر عنوان دیگری؟یا اصلا چرا به این ماده عنوان داده ایم اگر فقط میگفتیم ماده ۹۷۴ مشکلی ایجاد می کرد؟

پاسخ : دلیل نامیدن این ماده به این عنوان قاعده آمره از روی مسامحه یا بی دلیل نبوده است بلکه چون این ماده قانونی یک قاعده کلی و یک حکم جامع را بیان می کند که بر مواد متعددی از این قانون حاکم میشود بدین گونه که اگر در حالت عادی آن مواد قدرت اجرا داشته اند زمانی که این قاعده آمره اجازه ندهد به هیچ وجه به موقع اجرا گذارده نمی شوند.

پس چون بر خیلی از قوانین آمره حاکم می باشد لذا نام آن را قاعده آمره نامیده ایم تا با سایر قوانین آمره ای که چنین قدرتی ندارند اشتباه گرفته نشود. ودلیل آنکه برای آن عنوان تعیین کرده ایم تنها بدلیل یادگیری بهتر آن و باقی ماندن مفهوم این ماده در ذهن می باشد.

سوال :

در این ماده تنها ماده ۷ و مواد ۹۶۲ تا ۹۷۴ ذکر کرده است،دلیل ذکر تنها این ۱۳ ماده چیست؟این مواد موضوعیت دارند یا تنها به عنوان تمثیل آمده اند؟

پاسخ :

برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا بررسی کنیم این ۱۳ مواد چه خصوصیتی دارند که قانون گذار به ذکر آنها بسنده کرده وحتی از ذکر کلمه (امثال آینها) خودداری کرده.

ماده۷ میگوید : (اتباع خارجه مقیم در خاک ایران از حیث مسائل مربوط به احوال شخصیه و…. مطیع قوانین و مقررات دولت متبوع خود خواهند بود.) این ماده قانون حاکم بر اتباع خارجه را در مورد احوال شخصیه تعیین کرده.در این ماده اعمال قانون خارجی را جایز دانسته است.

ماده ۹۶۲ قانون حاکم در مورد اهلیت هر کس برای معامله را تعیین کرده است.ماده ۹۶۳ قانون حاکم در مورد زن و شوهر خارجی با تابعیت متفاوت می باشد. ماده ۹۶۴ قانون حاکم در مورد روابط ابوین و اولاد است.

وبه همین ترتیب تا ماده ۹۷۴ همگی در مورد تعیین قانون حاکم در مورد موضوعات مختلف صحبت کرده است.با توجه به این مواد به این نتیجه می رسیم که در همه آنها اعمال قانون خارجی را تجویز کرده است.

حال که به خصوصیت این مواد آگاه شدیم جای آن دارد تا پاسخ سوال را بدهیم.در مورد جواب سوال فوق الذکر اختلاف نظر وجود دارد برخی بر این باورند که مواد ذکر شده جنبه تمثیلی دارند و اگر در قانون مدنی و سایر

قوانین بگردیم موارد دیگری پیدا می کنیم که تعیین قانون حاکم کرده اند و اجرای قانون خارجی را بدون اشکال دانسته اند،  اما این گروه هیچ گونه ماده ای را بعنوان مثال ذکر نمی کنند.

نظر دیگر که نظری صحیح می باشد میگویند این مواد انحصاری هستند و حکم ماده ۹۷۴ تنها در مورد همین مواد می باشد.  زیرا تمام این مواد در مورد موضوع خاصی می باشند و در هیچ کجای قانون نمی توان مشابه آنها یافت.

سوال :

ماده بیان می کند  مقررات این ۱۳ ماده خلاف عهود بین المللی که ایران آن را امضا کرده و یا مخالف با قوانین مخصوصه نباشد ، مگر این عهود چه خصوصیتی دارند که در کنار قوانین مخصوصه آورده و حتی در ابتدا آن را ذکر می کند بعد قوانین را؟

پاسخ :

 طبق ماده ۹ ق.م این عهود در حکم قانون اند یعنی همانند سایر قوانین فزض شده اند و همان ارزشی را دارند که سایر قوانین ما دارند زیرا عهدنامه هایی را که ایران امضا می کند مانند تمام مواد قانونی پروسه تصویب را طی می کنند. نکته مهمی که در اینجا باید گفت این است که ضمانت اجرای عهدنامه های منعقده توسط کشورها بمراتب بیشتر از قوانین دیگر کشورهاست زیرا نقض عهدنامه ها مسولیت بین المللی دولت منعقده را در پی دارد.

سوال :

منظور از قوانین مخصوصه چیست؟ آیا دلیل گفتن قوانین مخصوصه در مقابل قوانین عام است؟ آیا دلیل  آن جدا کردن از عهود بین المللی است که در حکم قانون هستند یعنی یکسری قوانین عهدنامه های بین المللی ویکسری سایر قوانین(قوانین مخصوصه) هستند؟

پاسخ :

از این کلمه قوانین مخصوصه می توان برداشت ها و تفسیر های مختلفی ارائه کرد ولی آنچه برای ما ملاک اعتبار است نظر قانون گذار است واینکه از ذکر کلمه مخصوصه چه هدفی داشته. در بررسی…موضوعات :
برچسب‌ها :

درباره نویسنده

مدیریت سایت جزوه دان

javaderad 15 نوشته در وب سایت حقوقی جزوه دان دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


پاسخ دهید