no-img
وب سایت حقوقی جزوه دان

اثبات جرایم با شیوه های نوین پزشکی/مقالات حقوقی جزوه دان/www.jozvehdan.ir

منو

وب سایت حقوقی جزوه دان
adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
اثبات جرایم با شیوه های نوین پزشکی
doc
آذر ۱۶, ۱۳۹۵
305 kb
zip
فهرست دارد
منابع دارد
66 صفحه
30000 تومان
1 فروش
30000 تومان – خرید

اثبات جرایم با شیوه های نوین پزشکی


 

 

اثبات جرایم با شیوه های نوین پزشکی

 

اثبات جرایم با شیوه های نوین پزشکی

 

در قرن نوزدهم، شکست های پیاپی ِ نئوکلاسیک ها، چه در عرصه های علمی – حقوقی و چه در عرصه های اجرایی – سیاسی هم زمان شد با پیشرفت های علوم ِ گوناگون مانند ِ زیست شناسی، جامعه شناسی و فلسفه، چنین پیشرفت هایی به همراه ِ برخی نظرات نو و جدید، درکی بدیع از ماهیت ِ جرم را به دست ِ برخی از حقوق دانان داد.

 در طی ِ این سال ها، تحت آموزه های زیست شناختی نظریه های وراثت و خارج از کنترل بودن ِ برخی عوامل ِ موجود در فرد به دست آمد. در پی حضور ِ آگوست کنت – که از او به عنوان ِ نخستین جامعه شناس یاد می شود – و پذیرش ِ برخی آرای هگل، لودویگ فوئرباخ، کارل مارکس و فردریش انگلس در فلسفه، فلاسفه و اندیشمندان ِ اجتماعی برای همیشه ریسمان ِ ارتباطی ِ خویش با آسمان را قطع کرده و برای نخستین بار در تاریخ ِ بشری، حقیقتاً پا بر زمین نهادند. در این دوران، میراث ِ فلسفی ِ قرن ِ هجدهم، یعنی تأکید بر خردورزی و تجربه گرایی بر بسیاری از اندیشمندان و محققان تأثیر گذاشت. در طی ِ همین دوره بود که ما شاهد ِ نخستین اقدام ِ اثبات گرایانه و طبقه بندی شده از سوی “آندره گری”

فرانسوی و “کِتِله” بلژیکی هستیم، این دو نفر برای نخستین بار از طریق ِ آمار و بررسی ِ داده های آماری به ارزیابی ِ جرایم پرداختند.

 در چنین شرایطی، گروه ِ کوچکی از دانشمندان و متفکران ِ ایتالیایی به وجود آمد. این گروه که تحت ِ تأثیر ِ شدید ِ نظرات ِ آگوست کنت قرار داشت، معتقد بود که تنها راه ِ مبارزه ی مؤثر علیه جرم، رها کردن و از بین بردن ِ کامل ِ مکاتب کلاسیک است.

اعضای این گروه شامل “سزار لومبروزو”، “انریکو فری” و “رافائل گاروفالو” بود.  لومبروزو که پزشک بود، به سال ۱۸۷۶ با انتشار ِ کتاب ِ “انسان ِ بزهکار” جنجال ِ عظیمی در محافل ِ حقوقی اروپا به پا کرد. انریکو فری استاد ِ حقوق ِ کیفری و جامعه شناسی بود که در سال ۱۸۹۲ کتاب ِ معروف و ارزشمند ِ خود، “افق های نوین ِ حقوق کیفری” که بعد ها “جامعه شناسی ِ جنایی” نام گرفت را منتشر ساخت و رافائل گاروفالو قاضی ِ دادگستری بود که کتاب ِ “جرم شناسی” اش را در سال ۱۸۸۵ انتشار داد.

 این سه در پیوند با یکدیگر مکتبی را پایه گذاشتند که به نام ِ “مکتب ِ تحققی یا اثباتی ِ ایتالیایی” دارای شهرت و اعتبار شد.

از لحاظ ِ نظری و تئوریک، مکتب ِ تحققی ِ ایتالیایی بر پایه ی نظرات ِ فری و لومبروزو شکل گرفت که البته، هر دوی این نظرات دارای اصل و اساس ِ مشترکی بودند.

شاید بتوان با اطمینان مدعی شد که اثبات گرایان ِ ایتالیایی از همان ابتدا بر پایه ی مفهوم ِ “مجبور” بودن ِ انسان که در برابر ِ آزادی ِ اراده ی کلاسیک ها مطرح شده بود، شکل گرفتند. انریکو فری در کتاب ِ خود، یعنی جامعه شناسی ِ جنایی، با صراحت ِ لهجه ای تحسین برانگیز میراث ِ اکثر ِ قریب به اتفاق ِ فلاسفه ی پیش از خود را به چالش می کشد و با بیان ِ شیوایی چنین می نویسد: “انسان از جایگاه ِ والایی که برای خود ساخته بود پایین آمد و به ذره ای نامریی در اقیانوس ِ بزرگ ِ زندگی بدل گردید، انسان باید خواسته یا ناخواسته بپذیرد که تابع ِ قوانین ِ جاودانی ِ طبیعت و زندگی است.” بر این اساس اثبات گرایان، دو تز ِ متفاوت را در رابطه با مفهوم ِ جبرگرایی مطرح ساختند:

نخست، نظر ِ سزار لومبروزو که بر پایه ی انسان شناسی بیان شده بود: لومبروزو با مطالعاتی که بر ویژگی های آناتومیک ِ بزهکاران انجام داد، کشف کرد که مجرمان از لحاظ ِ فیزیولوژیکی دارای تفاوت هایی با افراد ِ غیر بزهکار می باشند، او که این افراد را از نظرآناتومی و فیزیولوژیکی “معیوب” تشخیص داده بود، بیان کرد این عده، که وی آنان را “مجرمان ِ مادرزادی” می نامید، مستعد ِ حضور و زندگی در اجتماع ِ انسان ها نیستند.

برخی از ویژگی هایی که او برای این بزهکاران ِ بالفطره بر می شمرد عبارت بودند از: “پیشانی ِکوتاه، فراوانی ِ بیش از حد ِ گودی ِ میانی ِ پس سری، ضخامت ِ مفرط ِ کاسه ی سر، رشد ِ نامتناسب ِ آرواره ها و کف ِ دست ها، برآمدگی ِ چهره و عقب رفتگی ِ استخوان ِ جمجمه، موهای ِ ضخیم و سوزنی، گوش های ِ پهن یا گوشت آلود، بازوهای ِ کشیده، موهای ِ مشکی، صورت ِ بی مو نزد مردان، تنبلی، بی احساسی ِ مطلق، چپ دستی، غرور ِ مفرط و غیره.

به نظر می رسد که لومبروزو اعتقاد داشت این “تیپ” بزهکاران از روند ِ تکامل جدا مانده اند! در نهایت به اعتقاد ِ نویسنده، این قبیل نظرات در رابطه با مفهوم ِ بزهکار، فارغ از غیر علمی و مضحک بودن، می تواند عواقب ِ بسیار خطرناکی داشته باشد چرا که این قبیل ویژگی ها می تواند بعضاً و یا حتی جمعاً در افرادی دیده شوند، بر اساس ِ نظر ِ لمبروزو این افراد قابلیت و توانایی ِ زندگی در اجتماع را ندارند و نتیجتاً می بایست آنان را از جامعه برای همیشه طرد کرد.

 نظرات لومبروزو عملاً فاصله ی چندانی تا فاشیسم و نژادپرستی ندارد چرا که به عنوان مثال در میان ِ برخی اقوام می توان موی مشکی، موهای ضخیم، پیشانی ِ کوتاه و یا کم مویی در مردان را یافت، این قبیل نظرات سبب می گردند که برخی از اقوام “پست” و برخی “برتر” تلقی گردند که این موضوع با اصول نخستین و ابتدایی ِ انسانی ِ در تضاد ِ کامل است. البته لازم به تذکر است که لومبروزو در آخرین چاپ

 

 

30000 تومان – خریدبرچسب‌ها :

درباره نویسنده

مدیریت سایت جزوه دان

javaderad 63 نوشته در وب سایت حقوقی جزوه دان دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


یک پاسخ به “اثبات جرایم با شیوه های نوین پزشکی

  1. حسین گفت:

    مقاله بسیار عالی و خوبی بود از تلاش شما سپاسگزارم

پاسخ دهید