no-img
وب سایت حقوقی جزوه دان

ارکان سند رسمی/مقالات حقوقی جزوه دان/www.jozvehdan.ir/

منو

وب سایت حقوقی جزوه دان
adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

ارکان سند رسمی
zip
آبان ۱۰, ۱۳۹۵
19000 تومان
0 فروش
19000 تومان – خرید

ارکان سند رسمی


ارکان سند رسمی

ارکان سند رسمی

مقاله در 40 صفحه و با فرمت قابل ویرایش wordو به صورت فشرده شده در دسترس شماست

گوشه هایی از این مقاله:

براي ثبت اسناد رسمي آئين واحد و منسجمي تدوين نشده است. چيزي كه در شرايط حاضر بدليل تنوع و پيچيدگي روابط حقوقي موضوع اسناد رسميبيش از هر زمان ديگر ضرورت آن احساس مي شود.

در غياب چنين آئيني اين مقاله تلاش خواهد كرد با در نظر گرفتن مسير منطقي شكل گيري ماهيت اعمال حقوقي در اسناد رسمي از يك سو و نيز با درنظرگرفتن قواعد حاكم و تشريفات مربوط به اسناد رسمي از سوي ديگر اركان ماهوي و اركان شكلي قوام دهنده اسناد رسمي را مورد شناسايي و تبيين نمايد.

بررسی نحوه عمل دفاتر اسناد رسمی در فسخ و اقاله اسناد گویای این حقیقت است که رویه واحدی در این زمینه وجود ندارد به گونه ای که برخی ازدفاتر مبادرت به فسخ و اقاله اسناد در ستون ملاحظات دفتر نموده و گروهی دیگر نیز با تنظیم اقرارنامه فسخی ویا سند اقاله به این امر خطیر میپردازند و ما در این نوشتار برآنیم تا ضمن بررسی و ریشه یابی این دوگانگی ، شیوۀ صحیح فسخ و اقاله اسناد در دفاتراسناد رسمی رابا استناد به قوانین ومقررات و بخشنامه های ملاک عمل ارائه نماییم ، باشد که در اتخاذ رویه واحد همکاران مؤثر واقع شود .بدين منظور ابتدا براي بسترسازي طرح موضوع اركان سند رسمي كلياتي ارائه خواهدشد كه بخش اول اين مقاله را تشكيل مي دهد. سپس در بخش دوم

اركان سند رسمي مورد بررسي قرار خواهد گرفت كه شامل دو مبحث بوده و مبحث اول در هفت گفتار اركان ماهوي سند رسمي را مطرح مي كند و مبحثدوم به اركان شكلي سند رسمي در دو گفتار مي پردازد.

تعریف سند:

 سند در لغت به چیزی گفته می‌شود که به آن اعتماد می‌نمایند و در اصطلاح چنانکه ماده «1284» ق.م می‌گوید: «سند عبارت است از هر نوشته که در مقامدعوی یا دفاع قابل استناد باشد». منظور از نوشته، خط یا علامتی است که در روی صفحه نمایان باشد خواه از خطوط متداول باشد یا غیر متداول، مانندرمزها و علاماتی که دو یا چند نفر برای روابط بین خود قرار داده‌اند.

 صفحه‌ای که نوشته بر آن نمایان است فرقی نمی‌نماید که کاغذ یا پارچه باشد یا  آنکه چوب، سنگ، آجر، فلز و یا ماده دیگری . خطی که بر صفحه نمایان است فرقی ندارد که به وسیله ماده رنگی با دست نوشته شده یا ماشین کپی و یا چاپ شده باشد همچنانی که فرق نمی‌نماید که بر صفحه حک شده باشذد یا آنکه به وسیله آلتی برجستگی بر صفحه ایجاد کرده باشند. برای آنکه در اصطلاح حقوقی به نوشته‌ای سند گفته شود، باید آن نوشته قابلیت آن را داشته باشد که بتواند دلیل در دادرسی قرار گیرد.

 یعنی بتوان برای اثبات ادعاء در مقام دعوی حق، یا دفاع از دعوی جق، آن را بکار برد، خواه آنکه دعوائی مطرح نشده باشد یا آنکه پیش آمد دعوائی را تنظیم کنندگان احتمال ندهند، مانند قباله نکاح والا هر نوشته سند محسوب نمی‌گردد. سند معمولاً در اعمال حقوقی مانند عقود، ایقاعات، از قبیل بیع، اجاره، نکاح، طلاق، فسخ و رجوع نوشته می‌شود و استثنائاً در اعمال مادی و وقایع خارج سند تنظیم می‌گردد، مانند تولد، وفات که در اسناد سجلی به وسیله اداره آمادر و ثبت احوال می‌شود.

اسناد از نظر درجة اعتباری که به آن داده می‌شود بر دو نوع است: رسمی و عادی. ماده «1286» ق.م می‌گوید: «سند بر دو نوع است: رسمی و

عادی» که هر یک در فصل جداگانه‌ای بیان می‌گردد. 

ماده 1283 ق.م. نیز در تعریف سند به معنی خاص می‌گوید: «سند عبارت است از هر نوشته که در مقام دعوا یا دفاع قابل استناد باشد». بر طبق این

تعریف، دلیلی سند محسوب است که دارای دو شرط اساسی باشد: 1) نوشته باشد ؛ 2) در مقام دعوا یا دفاع قابل استناد باشد. امضای سند را باید به عنوان

شرط سوم بر آن افزود، هر چند که پاره‌ای از نوشته‌ها، نیاز به امضاء ندارد و دلالت عرف بر تصیم‌ نهایی تنظیم کننده جای نشان ویژة امضاء را می‌گیرد.

سند از منظر فقه هر چند تصور شده در فقه با سند کتبی به عنوان دلیل اثباتی مخالفت شده ولی به نظر ما برای حجیت سند کتبی می‌توان جتی به آیه

282 سوره بقره استناد نمود که می‌فرماید: یا ایها الذین امنوا اذا تداینتم بدین الی اجل مُسمّی فاکتبوه و لیکتب بینکم کاتب بالعدل … فلیکتب و لیملل الذیعلیه الحق.

در این آیه بر مومنین تکلیف شده که اگر وامی از کسی می‌گیرند، آن را به صورت مکتوب در آورند و نوشتن بدهی توسط یک فرد عادل،

 برچسب‌ها :

درباره نویسنده

مدیریت سایت جزوه دان

javaderad 63 نوشته در وب سایت حقوقی جزوه دان دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید