no-img
وب سایت حقوقی جزوه دان

بررسی جرم انگاری جرائم مجازی/مقالات حقوقی جزوه دان/www.jozvehdan.ir

منو

وب سایت حقوقی جزوه دان
adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
بررسی جرم انگاری جرائم مجازی
امتیاز 5.00 ( 2 رای ) بررسی جرم انگاری جرائم مجازی">
doc
آذر ۳۰, ۱۳۹۵
108 kb
zip
فهرست دارد
منابع دارد
54 صفحه
27000 تومان
2 فروش
27000 تومان – خرید

بررسی جرم انگاری جرائم مجازی


بررسی جرم انگاری جرائم مجازی

 

قسمتهایی از مقاله حقوقی

بررسی جرم انگاری جرائم مجازی

جرم انگاری بی ضابطه و گسترده در قوانین کیفری علاوه بر اینکه موجبات بروز آثار و تبعات سوء تورم کیفری را فراهم می کند با اهداف حقوق جزا نیز مغایرت دارد.

 وجود ضمانت اجراهایی خاص در حقوق جزا همچون سلب حیات، محدود کردن آزادی، تنبیه بدنی و … ضرورت جرم انگاری مضیّق و برمبنای اصول را روشن می سازد. جرائم سایبری به اقتضای  ویژگی هایی از قبیل سهولت ارتکاب جرم، کثرت بزه دیدگان و کم سن بودن اغلب مجرمان آن، در کنار اصول عمومی، اصول جرم انگاری خاصی را می طلبد.

در این مقاله حقوقی همچنین میخوانیم که یافته های این پژوهش گویای این مطلب است که جرم انگاری در جرائم سایبری هنگامی صحیح و قابل پذیرش است که برمبنای قانون انجام شود و ضمن احترام به حریم خصوصی و حقوق شهروندی، » مشروعیت « و » ضرورت « اصولی چون تناسب دقیقی بین رفتار مجرمانه و نوع و مقدار مجازات داشته باشد و درعین حال به ابزار و وسایل موجود دستگاه عدالت کیفری و اقشار آسیب پذیر توجه داشته باشد.

 همچنین توجه جدی به راهبردها و رویکردهای بین المللی، توجه ویژه به اقشار آسیب پذی، اتخاذ راهبردهای علمی و فنی دقیق و دانش بین رشته ای و شناسایی مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی برای مقابله همه جانبه با جرم ضروری است. در نهایت، قانونگذار میبایست تا حد امکان بستر یک سیاست جنایی مشارکتی و فراگیر را برای مقابله با جرم فراهم نماید.

آیا سه واژه جرایم رایانه ای، اینترنتی و سایبری در یک معنا بکار می روند یا دارای مفهومی متفاوت هستند. در مقاله حاضر سعی نمودیم با مفهوم شناسی این سه واژه، تفاوت معنای این سه اصطلاح را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین سعی میشود تا با بسط و گسترش موضوع فوق الذکر در حوزه بین المللی و داخلی و قوانین پیرامون آن بحث و بررسی میگردد.

کلیدواژه ها ی این مقاله حقوقی: جرائم سایبری؛ اصول جرم انگاری؛ ویژگی های جرائم رایانه ای؛ معیا رهای جرم انگاری

کلیات و تعریف

ارائه تعریف دقیق و به نحوه جامع و مانع مشکل به نظر می‌رسد و دلیلش هم به خاطر این است که موضوع جدیدی است و هنوز تمام ابعاد و جهات آن شناخته نشده است و به همین خاطر متخصصان امر نتوانسته‌اند تاکنون تعریف جامع از جرائم رایانه‌ای ارائه دهند به گونه‌ای که تمام مصادیق جرائم را شامل گردد.

یکی از نویسندگان رهنمود شورای اروپا جرم کامپیوتری را اینگونه تعریف کرده است: هر عمل غیرقانونی که کامپیوتر ابزار یا موضوع جرم باشد به عبارت دیگر هر جرمی که ابزار یا هدف آن تأثیرگذاری بر عملکرد کامپیوتر باشد.

قانون‌گذاران فلاند جرم کامپیوتری را به این ترتیب تعریف کرده‌اند: جرمی است که دربر گیرنده سیستم‌های نرم‌افزار به عنوان یک هدف و یا یک ابزار یا یک رکن عمل مجرمانه است.

در ایالات متحده آمریکا تعریف وسیعی از جرم کامپیوتری به عمل آمده است: هر اقدام غیرقانونی که با یک کامپیوتر یا سیستم کامپیوتر یا به‌کارگیری آن مرتبط باشد را جرم کامپیوتری می‌گویند.

 هر اقدام عمومی که به هر ترتیب با کامپیوتر مرتبط بوده و موجب ایجاد خسارت به بزه‌دیده شده و مرتکب از این طریق منافعی را تحصیل کند جرم کامپیوتری است.وزارت دادگستری آمریکا هر اقدام غیرقانونی که برای ارتکاب پی‌جویی یا پیگرد قضائی آن بهره‌برداری از دانش فن‌آوری کامپیوتر ضروری باشد را جرم کامپیوتری دانسته است. بنابراین دانش کامپیوتر برای ارتکاب جرم ضروری است.

در حقوق کانادا جرم کامپیوتری شامل هر فعالیت مجرمانه‌ای است که دربر گیرنده کپی، استفاده جابجا، مداخله، دسترسی یا سوءاستفاده از سیستم‌های کامپیوتری عملکرد کامپیوتر داده‌ها یا برنامه کامپیوتر است. ادامه این مقاله حقوقی 

27000 تومان – خریدبرچسب‌ها :

درباره نویسنده

مدیریت سایت جزوه دان

javaderad 63 نوشته در وب سایت حقوقی جزوه دان دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید