no-img
وب سایت حقوقی جزوه دان

جنایات جنگی در حقوق بین الملل و مصادیق آن - وب سایت حقوقی جزوه دان

منو

وب سایت حقوقی جزوه دان
adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
جنایات جنگی در حقوق بین الملل و مصادیق آن
doc
آذر ۱۳, ۱۳۹۵
72 kb
zip
فهرست دارد
منابع دارد
18 صفحه
8000 تومان
1 فروش
8000 تومان – خرید

جنایات جنگی در حقوق بین الملل و مصادیق آن


جنایات جنگی در حقوق بین الملل و مصادیق آن

 

گوشه هایی از مقاله:

 

 

پیشینه و تاریخچه موضوع :

پس از تصویب اساسنامه دیوان بین المللی کیفری،کشورها تمایل‌ بیشتری برای پذیرش و جرم‌انگاری این جنایات در حقوق داخلی از خود نشان داده‌اند.همچنین کاربرد سلاح‌های شیمیایی در جنگ یکی از موضوعاتی است که می‌تواند در صلاحیت دیوان بین المللی کیفری قرار گیرد.ایران همچنان مشغول بررسی موضوع‌ الحاق یا عدم الحاق به دیوان مذکور است.با توجه به اصل«تکمیلی بودن صلاحیت دیوان»و قاعده فقهی«نفی سبیل»،در صورت‌ الحاق.این کشور ضرورت جرم‌انگاری جنایات مذکور را بیشتر احساس خواهد کرد.البته ایران اکنون نیز براساس معاهدات ۱۹۴۹ ژنو و ۱۹۹۳ پاریس برای جرم‌انگاری این جرائم تعهدتی دارد که هنوز به آن‌ها عمل نکرده است.منطق سیاسی نیز اقتضا می‌نماید این جرائم در حقوق داخلی شناسایی شوند.این کار نه تنها مغایرتی با موازین اسلامی ندارد بلکه تعقیب و مجازات مجرمان جنگی‌ از نظر تئوریک،دارای سابقه فقهی است.به علاوه،جرم‌انگاری سلاح‌ها شیمیایی به‌طور خاص،سبب تقویت عرف بین المللی‌ در این زمینه بوده و ایران نیز صلاحیت رسیدگی به این جنایت را در صورت وقوع در قلمرو ایران.خواهد داشت.

تعریف جنایات جنگی

جنایت جنگی، نقض مقررات و قواعد حقوق بشردوستانه بین­المللی است. جرم جنگی به عنوان یک پدیده­ی جزائی، جزء جرائم بین­المللی می­باشد. تعریف جنایت جنگی سابقه­ی طولانی ندارد و برای اولین بار در عهدنامه­ی لاهه مورخ ۱۹۷۷، به‌طور مبهم در مورد قوانین و عرف­های جنگ بوده است. جنایات جنگی در خلال درگیری­های مسلحانه صورت می­گیرند، گرچه باید توجه داشت، هر جنایتی در این بین، جنایت جنگی محسوب نمی­شود. جنایت جنگی باید پیوندی کافی با خود درگیری مسلحانه داشته­باشد.

جنایات جنگی مندرج در دو اساسنامه دادگاه نورنبرگ و توکیو، جنایاتی بودند که ارتکاب آن­ها در خلال درگیری­های مسلحانه بین­المللی صورت گرفته بود. اساسنامه­های مذکور جرائم جنگی را این­چنین تعریف می­کنند:

«نقض قوانین و رسوم جنگ عبارت است از بدرفتاری یا تبعید سکنه غیر نظامی نواحی اشغالی به منظور کار اجباری یا به منظور دیگر، قتل یا بدرفتاری با زندانیان یا افرادی که در دریا هستند، اعدام گروگان‌ها، غصب و غارت اموال عمومی یا خصوصی بدون جهت و یا هرگونه تخریبی که ضرورت نظامی آن را ایجاب نکند».(بند ب ماده شش اساسنامه نورنبرگ)

جنایات جنگی مندرج در اساسنامه دادگاه یوگوسلاوی(سابق) به دو دسته تقسیم می­شوند. ماده دو اساسنامه مذکور حاکی از ممنوعیت نقض­های فاحش مقررات کنوانسیون­های چهارگانه ژنو درباره­ی حمایت از قربانیان درگیری­های مسلحانه بین‌المللی، است. ماده ۳ آن، تخلف از قوانین و عرف­های جنگ را ممنوع دانسته، آن­ها را در قالب فهرستی ناتمام احصاء می­کند. این ماده درصدد بیان حکم کلیه جرائم جدی بجز نقض­های فاحش است و بنابراین می­­توان گفت که به نوعی نقش یک «اصل فراگیر» را ایفا می­کند. بر این اساس جنایاتی از قبیل شکنجه هتک کرامت فردی، هرچند که صراحتاً ذکر نشده­اند، نیز جنایت جنگی محسوب می‌گردند.

جنایت جنگی مندرج در اساسنامه دادگاه روآندا، جنایتی است که در یک درگیری داخلی رخ داده است. عنوان ماده ۴ این اساسنامه، تخلفات از ماده ۳ مشترک کنوانسیون­های ژنو و پروتکل الحاقی دوم، می­باشد.

جنایات جنگی مندرج در اساسنامه دیوان بین­المللی کیفری به چهار گروه اصلی تقسیم می­شوند. ماده هشت اساسنامه مذکور، جرائم جنگی را این­چنین بیان می­کند:

۱) نقض­های فاحش کنوانسیون­های ژنو در درگیری­های مسلحانه بین­المللی.

۲)  دیگر تخلفات جدی از قوانین و عرف­های ناظر بر درگیری­های مسلحانه بین‌المللی، در چارچوب تثبیت شده­ی حقوق بین­الملل.

۳) تخلفات جدی از ماده سه مشترک کنوانسیون­های چهارگانه ژنو در درگیری­های مسلحانه غیربین­المللی.

۴) دیگر تخلفات جدی از قوانین و عرف­های ناظر بر درگیری­های مسلحانه فاقد خصیصه­ی بین­المللی در چارچوب تثبیت شده­ی حقوق بین­الملل.

 

 

 

8000 تومان – Ø®Ø±Û�دبرچسب‌ها :

درباره نویسنده

مدیریت سایت جزوه دان

javaderad 63 نوشته در وب سایت حقوقی جزوه دان دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید