no-img
وب سایت حقوقی جزوه دان

حقوق زنان در سازمانهای بین المللی-مقاله حقوقی جزوه دان-www.jozvehdan.ir

منو

وب سایت حقوقی جزوه دان
adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
حقوق زنان در سازمانهای بین المللی
امتیاز 5.00 ( 1 رای ) حقوق زنان در سازمانهای بین المللی">
doc
دی ۶, ۱۳۹۵
147kb
zipشده
فهرست دارد
منابع دارد
33 صفحه
14000 تومان
0 فروش
14000 تومان – خرید

حقوق زنان در سازمانهای بین المللی


حقوق زنان در سازمانهای بین المللی

 

حقوق زنان در سازمانهای بین المللی

 

 

قسمتهای از مقاله 

 

حقوق انسانی زنان در خانواده
از ارکان مهم جوامع بشری، کانون خانواده است که هسته مرکزی و شیرازۀ جامعه محسوب میگردد. نقش و کارکردهای گوناگون خانواده از قبیل کارکرد محبتی، معرفتی، عاطفی و… توسط این نهاد مقدس و جاودانه در پیشرفت و توسعه مادی و معنوی جوامع بشری سرنوشت ساز است.
با ایجاد و تثبیت روابط زن و شوهر در محیط سراسر معرفت، محبت و بالند گی (خانه و کاشانه) فرزندان، به عنوان ره پویان راه سعادت و نیکبختی در این کانون، عشق، عاطفه، علاقه، ادب و احسان می آموزند. در این هنگام نقش محوری و مقدس زن که نماد فضیلت های خانواده است، روشن می شود. زن، محور و مدار سامان بخشی به امور خانواده و آرمان های اصیل آن است. زن مایه سکون، سلامتی، تعاون، تحکیم، آرامش و انس نظام خانواده است. زن و مرد در مناسبات خانواده گی، دو وجود مکمِل و متمِم یکدیگراند، نه در قطب مخالفی که وجود هر یک عرصه را بر دیگری تنگ کند.
متأسفانه دیدگاه های مخرب در مورد این عنصر محوری، باعث شده است که زن در طول تاریخ از یک نوع مظلومیت توأم با محرومیت رنج ببرد که نتیجه آن تأثیرگذار بر کارکردهای فطری او شده است. در جاهلیت سنتی و صنعتی نیز با احساسات و عواطف او برخوردهای جاهلانه و مغرضانه شده است به طوری که به وقار و شأن او اثر گذار و از حیثیت و حریم او سوء استفاده‏ها گردیده است که عمده ترین نتایج آن متزلزل شدن نهاد مقدس خانواده بوده است.
خانواده به معنای خاص آن مورد حمایت اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب ۱۹۴۸ قرار داشته که در بند ۳ ماده ۱۴ اعلامیه جهانی حقوق بشر چنین آمده است:
“خانواده رکن طبیعی و اساسی اجتماع است و حق دارد از حمایت جامعه و دولت بهره مند شود”.
خانواده سپر آهنین است و برای مرد نیروی مطمئن  جامعه شناسان میگویند: خانواده یک واحد اجتماعی است که نشانه های آن اقامت مشترک در یک مکان، همکاری اقتصادی و پذیرش مسؤولیت پیدایش فرزندان که حداقل شامل دو شخص رشد یافته از دو جنس مخالف و لااقل یک فرزند که نتیجه رابطه پدر و مادر باشد.
واقعیت این است که بسیاری از زنان رؤسای خانواده اند، تقریباً یک سوم همه خانواده های جهان را زنان سرپرستی می کنند. در مناطقی که کشمکش های مسلحانه جریان دارند، این رقم به ۸۰ درصد می رسد، علل مختلف موجود است که سبب می گردد که زنان سرپرستی خانواده ها را به عهده گیرند که عبارت اند از:
  • مجرد بودن زنان، یا زندگی با سایر اعضای خانواده یا اجتماع
  • مطلقه بودن/ بیوه بودن
  • تنها زندگی کردن به صورت دایمی یا برای مدتی طولانی یا دوره های نا محدود
  • مهاجرت دراز مدت و یا وقوع بحران اقتصادی یا نظامی یی که اعضای مذکر خانواده را مجبور به ترک خانواده میکند.
  • موقعیت پناهنده گی یا مهاجرت در نتیجه جنگ یا به دلایل اقتصادی
ولی از آنجاییکه همبستگی شدیدی میان فقر و جنسیت وجود دارد، بسیاری از خانواده های زن سرپرست بدلیل فقدان خدمات اجتماعی، از قبیل مراقبتهای بهداشتی و بی بهره بودن از مشاغل، اعتبارات و منابع محدود در فقر به سر میبرند. این مسایل برای زنان نژادها و قومیتهای اقلیت، که با تبعیض های مضاعف مواجه اند، به صورت بسیار شدیدتر و وخیم تری درمی آیند. در اکثر کوششهای که برای شمردن تعداد خانواده های زن سرپرست صورت پذیرفته است، این پدیده کمتر از حد معمول برآورده شده است. در واقع، در آمارهای رسمی دولتی، تا زمانی که مردی در خانواده وجود داشته باشد، زنان به ندرت به عنوان رییس یا سرپرست شمرده می شوند، به طور کلی بالاترین درصد خانواده های زن سرپرست در اروپا و امریکای شمالی است.

 برچسب‌ها :

درباره نویسنده

مدیریت سایت جزوه دان

javaderad 63 نوشته در وب سایت حقوقی جزوه دان دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید