no-img
وب سایت حقوقی جزوه دان

معامله اعضاء بدن - وب سایت حقوقی جزوه دان

منو

وب سایت حقوقی جزوه دان
adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
معامله اعضاء بدن
doc
آذر ۹, ۱۳۹۵
142 kb
44 صفحه
فهرست دارد
منابع دارد
پاورقی دارد
20000 تومان
0 فروش
20000 تومان – خرید

معامله اعضاء بدن


معامله اعضاء بدن

 

 

 

قسمتهایی از این مقاله

 

الف:بررسی مالکیت ومالکیت اعضای بدن انسان

از گذشته تا به امروز ، یکی از علت های مرگ و میر و یا زمین گیر شدن انسان ها ، از کار افتادن یکی از اعضای بدن ، و عدم درمان و جایگزینی مناسب برای آن  بوده است . به عنوان مثال با از بین رفتن کلیه ی فرد در اثر بیماری خاص، مرگ وی امری اجتناب ناپذیر می بود ، و یا چنانچه در اثر حادثه ای قرنیه چشم شخصی آسیب می دید ؛ آن فرد تا پایان عمر از نعمت بینایی محروم ، و در نتیجه تا پایان عمر ، در گذران زندگی خود با مشکل جدی روبه رو می شد .

اما امروزه با پیشرفت دانش پزشکی ، امکان پیوند اعضای بدن انسان محقق گردیده و تا حدود زیادی از مشکلات قبلی جوامع کاسته شده است .

در حال حاضر پیوند  اعضا به دو طریق امکان پذیر است :

اول ، اینکه عضو مذکور از بدن انسان زنده جدا گردد و در بدن انسان نیازمند به آن ، قرار گیرد.

دوم ، اینکه این اعضا از جسد متوفی (که نوعا شامل افراد مبتلا به مرگ مغزی  می گردد ) برداشته می شود، که در این حالت ، وصیت و یا اجازه اولیا متوفی مجوز این کار خواهدبود .

رایج شدن این امر ، یعنی پیداکردن عضو مورد نیاز  برای رفع بیماری اشخاص نیازمند  درجامعه به تدریج بحث  معامله و خرید وفروش اعضای بدن را به دنبال داشته است تا جایی که همه روزه شاهد اطلاعیه هایی یا موضوع خرید کلیه و دیگر اعضای بدن در معابر و مکان های عمومی جامعه هستیم ، و این پدیده نو ظهور آثاری را در مباحث حقوقی و فقهی اینگونه از معاملات به وجود آورده است .

ب – فرضیه های تحقیق 

۱-  با تصویب قانون اهدای عضو تردیدی وجود ندارد که این عمل شرعی و قانونی می باشد .

۲– در اهدا عضو ، اعضاء و جوارح در حکم مال بوده وهرگونه تصرف و انتفاع جایز است .

۳– انسان می تواند به لحاظ عقلایی در اعضاء و جوارح خود تصرف نماید .

 

 ج – مروری بر تحقیقات انجام شده

باتوجه به اینکه موضوع خرید و فروش اعضای بدن انسان از جمله مباحث جدید حثوق است که با پیشرفت دانش پزشکی و امکان پیوند اعضای بدن ، ظهور یافته است ، لذا در متون فقهی قدیم به شرح  بررسی ابعاد فقهی آن پرداخته نشده و به همین دلیل در قوانین موضوعه داخلی نیز فصلی در این خصوص در نظر گرفته نشده ؛ و به همین خاطر کمتر مورد توجه حقوقدانان قرار گرفته است

با تصویب ماده واحده قانون پیوند اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آنان مسلم است ؛ در سال ۱۷/۱/۷۹ و اجازه پیوند اعضای بدن انسان در برخی ازموارد ، کتب و مقالاتی در این زمینه تهیه شده که در حاشیه برخی از آنها بطور مختصر و اجمالی به موضوع معامله اعضای بدن انسان پرداخته شده است .

د- اهداف تحقیق

لازم است اشاره شود که موضوعی مانند اهدای عضو ، علاوه بر اجازه مراجع دینی و قانونی و پزشکی ، نیازمند یک آگاهی مسئولانه و مقبولیت مردمی و فرهنگی و اجتماعی نیز  می باشد . اقتضای شکل گیری  چنین باوری این است که :

 ۱- تلاش کنیم تمام توهمات روانی و غیر روانی موجود در بین خودمان را از بین ببریم. ممکن است چیزهایی به دین نسبت داده شود که نگذارد انسان وصیت کند که بعد از مرگش اعضای بدن او به افراد نیازمند داده شود.

۲- تاکید روی صدقه جاری با عمل به فرمایش پیامبر گرامی اسلام که فرمود : « فرد می میرد ، مگر به سه چیز ، علمی از خود به جای بگذارد که مفید واقع شود  و فرزند صالحی که برای او دعا نماید و صدقه جاری از خود به جای بگذار د »  باید برای گسترش مفهوم صدقه جاری کوشش شود تا اهدای عضو را نیز در بر بگیرد و اهدای عضو  نیز  صدقه جاریه در نظر گرفته شود .

۳- فراگیر ساختن اهدای عضو ، بطوری که تحت عنوان آیه « من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا » ( مائده :۳۲ ) قرار بگیرد .

۴- همین طور امیدواریم که ایده ها و طرح های فقهی نیز الهام بخش و پیگیرانه باشند . زیرا توجه به مصالح انسان و مدارای با او احیای وی در راس اولویت پژوهش های فقهی قرار دارد و می تواند از زوایای گوناگون جسمی و معنوی ، فردی و اجتماعی به موضوع نگاه کند . از سوی دیگر پژوهش های فقهی با مجموعه های اخلاقی که در اختیار دارد در بسیاری از موارد حرکت علم را ضابطه مند سازد .

پیشینه تاریخی پیوند اعضا

شاید بهتر باشد قبل از وارد شدن در بحث پیوند اعضا اطلاعاتی را درباره تاریخچه آن و اینکه از چه زمانی این عمل در بین انسان ها و نیز در بین ایرانیان رواج یافته بدانیم .

حتما در داستان ها و افسانه های کهن درباره موجوداتی خیالی و ساخته و پرداخته تخیلات پیشینیان مطالعاتی داشته اید که دارای تنی شبیه به پاره ای از قسمت های تن حیوانات مختلف و گاهی به صورت وجودی یا سر انسان روی تن حیوان بوده اند و مجسمه ابوالهول در مصر گویاترین نمونه این موجودات است.

گذشت زمان و پیشرفت دانش پزشکی و علم بیولوژی در نیمه دوم قرن بیستم ، وجود موجودات خیالی در افسانه های کهن را به وسیله پیوند اعضا تحقق بخشیده است . موجودات افسانه ای قرن بیستم انسان هایی هستند که زندگی خود را مدیون پیوند اعضایی می دانند که از بدن شخص زنده یا مرده ای برداشت شده و به جای اعضایی که به دلیل بیماری ، ناتوان از انجام وظیفه خود بوده اند ، جایگزین شده اند.

البته نقل و پیوند اعضای بدن انسان به اشکال مختللف سابقه ای دیرینه دارد که به هزاران سال قبل باز می گردد ، چنین عملیاتی به صورت ابتدایی در تمدن های چینی ، هندی ، مصری ، بابلی و عصر اسلام وجود داشته است .

از زمان های بسیار دور ، اندیشه جای گزینی و پیوند عضو از کار افتاده ، به وسیله اشیاء و اعضای مصنوعی یا عضو طبیعی سالم انسان های تازه گذشته ، وجود داشته است و آثار به جای مانده از آن دوران ها این امور به اثبات می رساند . در موزه (لوور ) پاریس ظرفی وجود دارد که متعلق به چهار قرن قبل از میلاد  مسیح است و معمولی را با یک ساق پای چوبی نشان می دهد ، و در تابلو نقاشی ای که در موزه ( پرادو) نگه داری می شود ،

صحنه ای از شهر دمشق در قرن سوم پس از میلاد طراحی شده است که پزشکی حال پیوند پای یک سیاه مرده به بدن سفید پوستی هستند که با پای له شده در حال مرگ است طاهرا این عمل پیوند موفقیت آمیز بوده و در جهان مسیحیت آن را معجزه سنت کاسمس[۱]  و سنت دامین [۲] می نامند .

مسلمانان نیز در عصر تیموری برای اولین بار موفق به پیوند دوباره بینی قطع شده شخصی شدند و به دنبال آن جهان غرب جراحی پلاستیک را از مسلمانان فرا گرفت [۳].  در قرن شانزدهم میلادی عملیات ساده پیوند پوست انسان صورت گرفت و عملیات پیوند و کشت اعضا به صورت جدید از نیمه دوم قرن حاضر در روز ۲۶ دسامبر ۱۹۵۲ با پیوند کلیه مادری به فرزندش آغاز شد . البته این برای اولین بار در تاریخ پیوند کلیه بود که به جای برداشت کلیه از تن یک مرده ، از تن ژیلبرت رنار مادر ماریوس رنار برداشت شده بود تا برای نجات فرزندش که کلیه خود را بر اثر حادثه از دست داده است ، به او پیوند شود .

پیوند با موفقیت انجام می شود و بیمار پس از گذشت دوازده روز از عمل ، از جای خود بر می خیزد و با شادابی به قدم زدن می پردازد ، لکن به دلیل پنهان ماندن پدیده (پراندن )[۴]  در ۲۷ ژانویه ، در حال تشنج ، جان می سپارد ، متعاقبا عملیات پیوند اعضا به سرعت پیشرفت  کرده ، علاوه بر پیوند کلیه و قلب ، پیوند لوزالمعده ،کبد و ریه  نیز با موفقیت انجام می شود تا اینکه امروزه پیشرفت عملیات پیوند عضو به جایی رسیده است که عمل پیوند مغز استخوان بر روی جنینی که هنوز به دنیا نیامده است ، انجام می گیرد [۵].

 برچسب‌ها :

درباره نویسنده

مدیریت سایت جزوه دان

javaderad 63 نوشته در وب سایت حقوقی جزوه دان دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید