no-img
وب سایت حقوقی جزوه دان

چاشهای جرم انگاری جرائم مجازی/مقالات حقوقی جزوه دان/www.jozvehdan.ir

منو

وب سایت حقوقی جزوه دان
adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
چالشهای جرم انگاری جرائم مجازی
doc
آذر ۴, ۱۳۹۵
140 kb
46 صفحه
فهرست دارد
منابع دارد
20000 تومان
1 فروش
20000 تومان – خرید

چالشهای جرم انگاری جرائم مجازی


چالشهای جرم انگاری جرائم مجازی

 

قسمتهایی از مقاله 

 

 

مقدمه:

از آنجا که فضای سایبر فضای فناوری اطلاعات و ارتباطات بین شبکه ای و بالاخره فضای ارتباطات کامپیوتری می باشد جهت تبیین ارتباط و نقش چنین فضایی در حقوق کیفری ناگزیر از بیان رابطه آن و فناوری اطلاعات و رایانه هستیم.

 پا گذاشتن به عصر صنعتی از حیث لوازم و شاخه های مرتبط موجب اقداماتی موازی یا تکمیلی شده است. یکی از این لوازم دارا بودن قوانین و ساز و کارهای قانونی مربوط است.

در دوران صنعتی قوانین و مقررات و بایسته های حقوقی در قالب حقوق صنعت نشو و نما یافتند و در برخی از کشورها حتی به حد اعلای خود رسیدند این بایسته ها ناشی از الزامات جامعه ی صنعتی است. در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات و پیدایش و حاکمیت جامعه ی اطلاعاتی طبعاً قوانین یا مقررات و یا بستر حقوقی لازم در قالب حقوق رایانه ای و یا حقوق اطلاعاتی طرح می شود .

مسائل حقوقی کامپیوتر در تمام رشته های حقوقی از قبیل حقوق خصوصی، حقوق عمومی، حقوق بین الملل، حقوق کیفری قابل بحث و بررسی می باشد. در زمینه حقوق خصوصی در رابطه با فضای سایبر و فناوری اطلاعات دو بحث عمده مطرح است. بعد مدنی که به قراردادهای انفورماتیک، مسئولیت مدنی، ادله اثبات دیجیتالی، حقوق مالکیت فکری و پایگاه داده ها می پردازد و بعد تجاری که در آن به تجارت الکترونیکی پرداخته می شود.

 در زمینه ی حقوق عمومی بحث های حمایت از داده ها یا حریم خصوصی و جریان آزاد اطلاعات مطرح است که در آن مباحثی از قبیل دموکراسی الکترونیکی، دولت الکترونیکی، پارلمان الکترونیکی و رأی گیری الکترونیکی به میان می آید )  در زمینه ی حقوق بین الملل مسائلی از قبیل صلاحیت دولت های مختلف نسبت به یک جرم ارتکابی در فضای سایبر، حاکمیت دولت ها و کنترل و اداره فضای سایبر، حل و فصل اختلافات و استرداد مطرح می گردد.

در زمینه ی حقوق کیفری در رشته های مختلف حقوق جزائی چه مسائل ماهوی و چه مسائل شکلی و چه حقوق جزای داخلی و چه حقوق جزای بین الملل مباحث مربوط به فضای سایبر نقش اساسی پیدا می کنند به گونه ای که رشته ای در علم حقوق به نام حقوق کیفری اطلاعاتی بوجود آورده است.

در این قسمت به ابعاد حقوقی و کیفری حقوق سایبری یا حقوق فناوری اطلاعات، به لحاظ کیفری و مطابقت با قوانین داشتن  موضوع مورد بحث، به صورت گسترده تر و دقیق تر پرداخته می شود.

 بعد از انقلاب صنعتی دراروپا و جهان و ایجاد اختراعات و مصنوعات متعدد که هر کدام دارای آثاری عمیق در زندگی اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی انسان بوده و حقوق خاص خود را ایجاد کرده است نوبت به ابداع رایانه و کامپیوتر رسید که آثار شگرف و گسترده ای از خود بر جای گذاشت.

در ابتدای ورود رایانه به زندگی انسان، تنها بخش های خاصی از جامعه تحت تأثیر آن قرار گرفته بود. ولی به تدریج به سمت ایجاد و تغییر و تحول در کلیه ی زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی رفت. به همین ترتیب این تاثیرات وارد زندگی حقوقی انسان شد و بدین صورت رشته ای از حقوق به نام حقوق کامپیوتر به وجود آمد.

 به لحاظ استفاده از این وسیله ی پیشرفت جهت ارتکاب جرائم، مسائل جدیدی در حقوق کیفری مطرح شد و قواعد سنتی حقوق کیفری به چالش کشیده شد بدین علت که قوانین کیفری کشورها تا قبل از شیوع جرائم رایانه ای غالباً به حمایت از اهداف و موضوعات ملموس می پرداختند ولی با رشد فناوری رایانه اطلاعات و داده های رایانه ای به عنوان یک موضوع غیر ملموس و غیر قابل رویت و با ارزش، موضوع جرم رایانه ای قرار گرفت

 

فصل اول تعریف جرم

 

پدیده مجرمانه: جرم را به صورتهای مختلفی تقسیم کرده اند

از نظر اجتماعی جرم به آن دسته از اعمال انحرافی که به اعتقاد گروه یا گروهای حاکم خطر ناک تلقی می شود اطلاق می گردد.

بدیهی است که در هر گروه اجتماعی انحراف از ضوابط و ارزشها صورت می گیرد و این انحرافها لازمه تحول جامعه و پیشرفت و تعالی آن جامعه است. از نظر حقوق جزا تعریف رسمی و قانونی جرم ملاک اعتبار است و از این لحاظ جرم به فعل یا ترک فعلی گفته می شود که قانون گذار برای ان مجازاتی در نظر گرفته باشد و از طرف شخص مسؤل ارتکاب یابد.که این تعریف کاملا منطبق بر ماده ۲ قانون مجازات اسلامی می باشد.

ماده ۲ق.م.ا”هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم می باشد”.

عناصر تشکیل دهنده جرم

برای آن که عملی به عنوان جرم قابل مجازات باشد جمع آمدن عناصری چند ضرورت دارد:

اولا: از طرف قانون بعنوان جرم پیش بینی و مجازات برای آن مقرر شده باشد(عنصر قانونی جرم).

 ثانیا: فعل یا ترک فعل بصورت و در شرایط خاص باشد نه تصور و اراده ای که فعلیت پیدا نکرده است(عنصر مادی جرم).

 ثالثا:با قصد مجرمانه یا تقصیر جزایی صورت گرفته باشد(عنصر معنوی یا روانی جرم )

جرائم رایانه ای :

 ماهیت‌ جرائم رایانه ای ناشی‌ از توسعه روز افزون فناوری اطلاعات و ورود به عصر اطلاعات است‌ که رایانه می تواند ابزار، هدف‌ و موضوع‌ ارتکاب‌ جرم‌ باشد، وغالبا به دودسته تفکیک می شوند دسته اول دارای‌ عناوین‌ و توصیف‌های‌ جزایی‌ کلاسیک‌ هستند نظیر جعل رایانه ای ،کلاهبرداری رایانه ای وجاسوسی رایانه ای که در این جرائم رایانه به عنوان ابزاری برای رفتار مجرمانه به کار میرود.

دسته دوم جرایم رایانه ای جدیدند این جرائم ناشی از چگونگی به کارگیری فناوری اطلاعات هستند جرائمی نظیر دسترسی غیر مجاز، اختلال در داده ها وسیستم های رایانه ای هرزه نگاری این نوع جرائم جدید هستند . در هردو دسته موضوع جرم با فرض مال بودن و دارای ارزش بودن داده ها و اطلاعات ,مال دیگران، امنیت، آسایش فردی، آسایش عمومی، اخلاق عمومی و حیثیت افراد است.

عمومی ترین عنوان مجرمانه در حوزه فناوری اطلاعات هک است در حقیقت اولین اقدام برای شروع یک جرم رایانه ای یا بهتر بگوییم رفتار قابل سرزنش در فضای سایبر دسترسی غیر مجاز به داده ،رایانه ، شبکه به طور کلی هر سیستم رایانه ای است که مربوط به شخص دیگری باشد است.

 این ورود غیر مجاز میتواند برای اطلاعات‌، داده‌ها، برنامه‌ها یا سیستم‌های‌ رایانه ای غیر مجاز برای مرتکب ,نشان دادن مهارت شخص، کسب مال مربوط به دیگری ، اختلال وخرابکاری ، جاسوسی و… باشد .این عمل فارغ از نیت مرتکب کاملاً یک رفتار قابل سرزنش وناپسند است .

 نحوه ارتکاب این جرائم‌ عبارت است‌ از، ورود، تحصیل ، حذف، اختلال ، دستکاری‌ و … در. نبود قانون در عرصه سایبر همچون دیگر عرصه ها و مظاهر پیشرفت بشری به هرج و مرج می انجامد درست شبیه به آیین نامه رانندگی روز اولی که اتو مبیل ساخته شد کسی به مقررات آن توجه نمی کرد و لی امروزه کمتر کسی نافی لزوم مقررات رانندگی است اگر امروز مقررات رانندگی کان لم یکن تلقی شود چه روی میدهد,

قوانین عرصه فناوری اطلاعات هم همین طور هستند اگر قانونی نباشد کدام آدم عاقلی می تواند خطر سرمایه گذاری در این عرصه را بپذیرد وکدام یک از شما در جایی سرمایه گذاری میکنید که پیوسته مورد تاخت و تاز ناقضین مال وحیثیت افراد میشوند و هیچ قانونی برای جلوگیری و توبیخ آنها وجود ندارد.برچسب‌ها :

درباره نویسنده

مدیریت سایت جزوه دان

javaderad 63 نوشته در وب سایت حقوقی جزوه دان دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


یک پاسخ به “چالشهای جرم انگاری جرائم مجازی

  1. فاطمه حسینی گفت:

    باسلام و خسته نباشید به شما
    بابت مقاله مورد نظر اینجانب ازشما کمال تشکر را دارم
    کیفیت و نوع ارائه و زمان ان با توجه به تعریفاتی که از شما و سایت بسیار خوبتان شد ، واقعا بی نظیــــــــــــــــــــــــــــــــــررر بود

    همواره پیروز و سربلند باشید

پاسخ دهید